قرارداد افزایش صادرات گاز ایران به ارمنستان بین مقامات دو کشور امضا شده که براساس آن ضریب تهاتر گاز با برق نیز به نفع شرکت ملی گاز ایران اصلاح، و مدت قرارداد تا سال ۲۰۳۰ تمدید شد.
به گزارش شانا، این قرارداد در آیینی در ایروان با حضور مجید چگنی، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران، آرام غازاریان، مدیر نیروگاه برق حرارتی ایروان، وزیر مدیریت منطقه‌ای و زیرساخت‌های ارمنستان و مهدی سبحانی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان امضا شد. توافق اولیه درباره قرارداد جدید، در سفر نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان به تهران در آبان‌ماه ۱۴۰۱ به‌دست آمده بود و پس از مذاکرات فنی و کارشناسی، سند نهایی این قرارداد روز پنجشنبه (۱۹ مردادماه) نهایی شد.

بنا بر این گزارش، صادرات گاز ایران به ارمنستان در چارچوب قرارداد تهاتر انرژی میان دو کشور انجام می‌شود و مذاکرات هیئت‌های کارشناسی دو کشور بر موضوع دوره قرارداد، حجم صادرات و ضریب تبادل برق و گاز متمرکز بوده است. بر اساس الحاقیۀ جدید، حجم گاز صادراتی به ارمنستان افزایش یافته و ضریب تهاتر گاز با برق نیز به نفع شرکت ملی گاز ایران اصلاح و مدت قرارداد تا سال ۲۰۳۰ تمدید شد.
خط لوله صادرات گاز ایران به ارمنستان ظرفیت انتقال سالانه بیش از یک میلیارد مترمکعب گاز طبیعی به ارمنستان را دارد که طی دوره بهره‌برداری، فقط از حدود یک‌سوم ظرفیت این خط استفاده می‌شده است.

برای مطالعه مقالات بیشتر و اخبار دیگر یا بررسی محصولات ما به صفحه اصلی پتروپالایش نیک یزد مراجعه کنید.

منبع : oilprice