اهمیت واحد ایمنی

Image

امروزه عدم توجه به ایمنی محیط کار تبعات منفی برای سازمان و کارکنان آن در پی دارد. یکی از این تبعات، وقوع حوادث حین کار می باشد که بعنوان یک معضل جدی سازمانها و نیروی انسانی آنها را تهدید می کند چرا که بروز و تکرار حوادث حین کار علاوه بر صدمات و آلام انسانی و خسارات مالی، موجب از بین رفتن احساس امنیت جانی شاغلین در محیط کار خواهد گردید. هر ساله میلیون‌ها حادثه در دنیا اتفاق می افتد، برخی از این حوادث باعث مرگ و برخی دیگر موجب از کار افتادگی موقت می‌شوند که ممکن است ماه ها دوام یابد. حوادث ناشی از کار سبب ناراحتی افراد و زیان‌های اقتصادی بسیاری می‌گردند و جامعه را متحمل خسارات جبران ناپذیری می‌کنند. توجه به سلامت سرمایه انسانی و حفظ فرایند تولید ، به منظور حذف و یا کاهش حوادث شغلی، از اهمیت به سزایی برخوردار است، و باید اذعان نمود بدون توجه به نیروی انسانی، هیچ فرآیندی به سمت نتیجه مطلوب نخواهد رفت.

برای پیشگیری از حوادث حین کار، ارتقاء ایمنی فرآیندها و تجهیزات به تنهایی موثر نمی باشد، بلکه باید به رفتارهای کارکنان نیز توجه گردد چرا که برای پیشگیری از حوادث اگر چه می توان با حذف شرایط و اعمال نا ایمن به هدف رسید ولی نباید از نظر دور داشت که انسان، ماشین نیست و تحت تاثیر بسیاری از فاکتورهای جسمانی، روانی، اجتماعی، محیطی و غیره است. بنابراین پیچیدن یک نسخه کلی برای پیشگیری و کاهش حوادث در تمامی محیط های کاری امکان پذیر نمی باشد، چرا که شرایط متفاوت و فاکتورهای متعددی در موقعیت های مختلف اثر گذارند، اما به طور کلی می توان با استقرار سیستم های مدیریت ایمنی توجه به آموزش کارکنان و تلاش در راستای تغییر نگرش آنان، آنالیز ایمنی محیط کار و بهینه سازی آن و ایمن سازی تجهیزات و توجه به مسائل رفتاری کارکنان تا حد زیادی در پیشگیری و کاهش حوادث موفق عمل نمود

به همین جهت جلوگیری از حوادث و کاهش خسارات ناشی از آن وظیفه‌ای مهم و اساسی است که واحد ایمنی شرکت پترو پالایش نیک یزد با بهره‌گیری از کادری مجرب برای نیل به هدف « حادثه صفر» مجموعه‌ای از وظایف سازمانی را با مشارکت تمامی گروه های عملیاتی و ستادی به اجرا می گذارد.

logo-farsi-white.png


دفتر مرکزی:

• آدرس: تهران – ملاصدرا – شیراز جنوبی – کوچه بهاران – پلاک 20 شرکت پترو پالایش نیک یزد
• تلفن: 88033200-9821 + 8306-9821 + (30 خط)
• فکس: 88608683-9821 +
• پست الکترونیکی: info @ ppny.ir
Copyright © 2021 Petro Palayesh Nik Yazd.