واحد کنترل کیفیت متشکل از دو بخش تیم کنترل و آزمایشگاه با استفاد ه از پیشرفته ترین دستگاه های ساخت داخل و جدید ترین روش های آزمون همواره با بررسی دقیق، انجام آزمایش های لازم،پیاده سازی استانداردها، ثبت سوابق و اعلام نتایج در جهت نظارت بر تولید محصول با کیفیت و برآورده کردن استانداردهای ملی و بین¬المللی صنعت نفت می کوشند.

1-مدیریت کیفیت :

يكي از عناصر مهم نظام كيفيت، مميزي كيفيت محصول است. مميزي كيفيت محصول يك ارزيابي مستقل و عيني از سطح كيفيت محصول خروجي است كه از نقطه نظر مشتري يا كاربر نهايي اندازه گيري شده و مورد قضاوت قرار مي گيرد. در اينراستا با هدف تامين رضايت مشتري و ارتقاء كيفيت محصول، واحد كيفيت شركت پترو پالایش نیک یزد با بهره گيري از کارشناسان خبره كليه فرايندهاي توليد شامل ملزومات و مواد اوليه ورودي، محصولات مياني و جانبي، محصولات نهايي ، انبارش ، حمل و نقل را مورد نظارت و بازرسي، نمونه برداري و ازمون قرار داده و كيفيت محصول در حين مراحل توليد را به شرح فعاليت هاي ذيل تحت كنترل و رديابي قرار مي دهد. لذا به جرات مي توان گفت كيفيت تضمين شده محصولات توليدي اين شركت مرهون نوع نگرش مديران ، كارشناسان و پرسنل به فرايند بهبود مستمر و ارتقاء كيفيت محصولات توليدي مي باشد.
1-1 كنترل كيفي مواد اوليه و محموله های ارسالی

اين واحد با داشتن لوازم و تجهيزات آزمون متناسب و مرتبط در زمينه ارزيابي و بررسي بر روي كليه الزامات توليد از قبيل خوراك ورودي، حلالها، افزودنيها و انطباق آنها با استانداردهاي ملي، بين المللي و مشخصات فني مورد درخواست بخشهايفني و توليد و مشتري شركت پترو پالایش نیک فعاليت مي نمايد.
1-2 پايش و كنترل محصولات حين توليد و محصولات نهايي:
كليه فرايندها، اعم از فرايند فرمولاسيون، بلندینگ، توليد، بارگيري با بازرسي و نظارت ، نمونه گيري و آزمون و همچنين استفاده از تجهيزات IN LINE مورد پايش و ارزيابي قرار گرفته و محصولات بر اساس استانداردهاي ملي و جهاني تعريف شده ، توليد و بارگيري مي شوند.


2- آزمایشگاه:

1- آزمون تقطیر اتمسفری بر طبق استاندارد ASTM D86 و ISIR 6261
2- آزمون سنجش عدد اکتان بنزین و ستان گازوییل با استفاده از جدیدترین دستگاه ZELTEX -101RZ
3- آزمون نقطه ریزش برطبق استاندارد ASTM D97 و ISIR 201b و نقطه ابری شدن برطبق استاندارد ASTM D2500
4- آزمون ویسکوزیته سینماتیک در دمای 40 درجه و 100 درجه سانتیگراد بر طبق استاندارد ASTM D 445 و ISIR 340
5- آزمون نقطه اشتعال (Flash Point) بر طبق استاندارد ASTM D93
6- آزمون چگالی بر طبق استاندارد ASTM D1298 و ISIR 197
7- آزمون رنگ سنجی فرآورده های نفتی بر طبق استاندارد ASTM D 1500 و ISIR 203
8 - همچنین استانداردهای کارخانه ای " تست جذب رطوبت" و " حل کردن کائوچو"

برو بالا